Inteligentné osvetlenie

Technologický pokrok a moderné technológie, ktoré nás denne obklopujú si našli svoje miesto už aj v osvetlení. Účelom inteligentného osvetlenia je dosiahnuť väčší komfort a kvalitu osvetlenia. Moderné technológie ako LED a OLED získavajú pomocou sofistikovaných elektronických systémov úplne nové možnosti.

Stmievanie a ovládanie jasu

Jednou zo základných vlastností inteligentného osvetlenia je funkcia stmievania, ktorá umožňuje nastavenie jasu svetla podľa potreby. Kvalitné produkty umožňujú reguláciu jasu v rozsahu od 1 % do 100 % s veľmi jemným krokom a postupným nábehom pri zapnutí. Tiež je dôležité spomenúť, že stmievaním sa dá dosiahnuť aj úspora elektriny najmä, keď ide o riešenia s automatickou korekciou jasu v závislosti od okolitého osvetlenia. Dômyselnejšie riešenia osvetlenia obsahujú aj automatické vypnutie osvetlenia pri neprítomnosti osôb v miestnosti.

Zmena chromatickosti svetla

Veľmi dôležitou funkciou z pohľadu vplyvu na cirkadiánne rytmy je zmena chromatickosti svetla. Ide o možnosť nastavenia „farby“ bieleho svetla od teplej bielej 2 700 K až po studenú bielu 5 000 K.

Moderné produkty, funkciu zmeny chromatickosti umožňujú vďaka inteligentnej elektronike a využitiu kvalitných LED čipov. Pomocou smartphone alebo tabletu si môže užívateľ nastaviť vlastnú krivku chromatickosti svetla v dome alebo byte a inteligentné osvetlenie sa podľa toho prispôsobí.

Na obrázkoch môžeme pozorovať zmenu chromatickosti svetla.

Priame a nepriame vyžarovanie svetla

Viac okruhov v jednom svietidle dnes nie je žiaden problém. Nie sú k tomu potrebné ďalšie káble lebo inteligentná elektronika vie ovládať viacero nezávislých okruhov. Praktickým využitím je napríklad svietidlo s vyžarovaním aj do hora, čiže s nepriamym svetlom do stropu. Takto ma užívateľ možnosť regulácie smeru svetelného toku.

Farba

Inteligentné osvetlenie prináša okrem primárneho účelu, ktorým je kvalitné osvetlenie, aj možnosť dizajnového a estetického charakteru, akým je ovládanie farby svetla v celej palete farieb. Inteligentné osvetlenie takto získava ďalšiu dôležitú úlohu. Užívateľ si napr. pomocou ovládania v smartphone môže nastaviť takzvané nálady a scény podľa potreby alebo prispôsobí farebnosť počasiu či udalosti.

Jednoduché ovládanie

Dôležitou prednosťou inteligentného osvetlenia je jeho jednoduché a intuitívne ovládanie. Všestrannosť ovládania je daná technologickými možnosťami, ktoré sú dnes takmer neobmedzené. Samozrejmé je ovládanie vypínačom na stene, diaľkovým ovládačom ako aj smartphonom či tabletom. Navyše, inteligentné systémy umožňujú voliť príkazy z tlačidiel ako aj nastaviť svetelné scény alebo sekvencie. Moderná technológia musí byť jednoducho ovládateľná aby prinášala komfort.

Text: Ing. Róbert Naništa

Foto: Svetelné stropy.sk