Luxusná zábava pre náročných? Domáce kino ako ho nepoznáte!

Kvalitný film, pohodlné sedenie, skvelá atmosféra, každý z nás si rád zájde do kina. Čo si však predstavíte, keď sa povie domáce kino?

Televízor a systém priestorového zvuku, ktoré kúpite v akcii v každom elektromarkete? Lacnú zábavu, ktorú si dnes môže dopriať každý? Áno, toto nám do hláv sugerovali šikovní obchodníci, aby zvýšili svoje zisky. Lenže domáce kino má vo svete celkom iný význam ako to, čo si pod ním predstaví bežný Slovák. A rozhodne to nie je investícia, ktorú si môže dovoliť každý.

Dokonalý súlad jedinečného dizajnu, akustiky a pokročilej audiovizuálnej techniky prináša spoločnosť Formitalia vo svojom novom projekte domáceho kina z kolekcie Tonino Lamborghini casa.

Zážitok pre náročných divákov

Domáce kino alebo anglicky „Home Theater“ je samostatne vyčlenená miestnosť v rámci rodinného priestoru špeciálne určená na tento účel. Uprednostňuje ho úzka skupina zákazníkov túžiaca po komfortnom bývaní, ku ktorému patrí aj domáce fitness, sauna či bazén. Predstavili ste si gauč a veľký televízor? Pozor, toto nie je obývačka! Miestnosť považovaná za domáce kino je vybavená moderným obrazovým a zvukovým systémom, pohodlným kino sedením či špeciálne navrhnutým osvetlením. Samozrejmosťou je akustická úprava priestoru, čo je nesmierne dôležité pre dosiahnutie maximálnej zvukovej kvality zvoleného systému. V lukratívnych novostavbách je takáto kino miestnosť dopredu naprojektovaná. Nemusíte však vešať hlavu ani vtedy, keď už máte nehnuteľnosť postavenú. Dá sa realizovať aj v hotovom dome. Na tento účel poslúži napríklad nevyužitý podkrovný priestor, či miestnosť v suteréne.

Na osvetlenie je použitá najnovšia technológia LED, ktorá maximalizuje energetickú účinnosť.

Domáce kino verzus klasický televízor

Nadchla vás myšlienka domáceho kina a chcete sa pustiť do jeho realizácie? Na klasický televízor pre bežné sledovanie rovno zabudnite! V prvom rade si treba uvedomiť, že do kino miestnosti jednoznačne patrí plátno a projektor. Existuje na to hneď niekoľko dôvodov:

 ·         Zážitok ako v skutočnom kine

Čo sa týka rozmerov, jediné, čo vás obmedzuje, je veľkosť danej miestnosti. Môžeme si dovoliť naozaj veľkoformátové plátno ako v skutočnom kine.

·         Super širokouhlý obraz

Pri TV existuje len HD formát 16 : 9. To však neplatí pri projekcii, kde si môžeme vychutnať aj film napr. vo formáte 2,35 : 1.

 ·         Zabudnite na odrazy

Odrazy na obraze sú žiaľ neodstrániteľným problémom TV panelov. Pri projekcii vnímame len čistý obraz.

 ·         S projekciou ušetríte

Možno to znie neuveriteľne, ale pri rozmeroch nad 80“ začína byť projekcia skutočne lacnejšia. Stačí si zistiť, koľko stojí 90“ LED TV.

YAS kreslá z kolekcie Tonino Lamborghini casa ponúkajú prvotriedny komfort.

Pri realizácii domáceho kina si nechajte poradiť

Dôležitou súčasťou realizácie domáceho kina je odborný návrh. Ak s takýmto projektom nemáte skúsenosti, je dobré sa obrátiť na odborníka. V rámci káblovej prípravy by sa nemala podceňovať kvalita, ktorá má výrazný vplyv na výsledný zvuk a obraz. Návrh kina alebo AV systému je potrebné začleniť už do stavebného projektu.

Mimoriadne dôležitá je aj akustika priestoru. Zlá alebo nesprávne navrhnutá akustika totiž dokáže degradovať kvalitu zvukového systému takmer na polovicu. V takom prípade, žiaľ, nedostanete zo systému zvukovú kvalitu, za ktorú ste si zaplatili.

Všetky káblové trasy, každé zariadenie domáceho kina, jednoducho všetko musí mať svoje dopredu určené miesto. Každý jeden detail musí byť dopredu vyriešený. Ak to na začiatku podceníte, už sa z toho nevymotáte. Celkové riešenie sa navyše zbytočne predraží a pokazí vám radosť z domáceho kina.

Panely vyrobené z hliníka so sendvičovými akustickými vrstvami, poskytujú úplnú zvukovú izoláciu a spolu so stereo systémom Meridian zabezpečujú dokonalý zvuk.

Kráčajte s technológiou

V rámci zvukového spracovania je momentálne najväčším hitom tzv. „Immersive Sound“ alebo 3D priestorový zvuk. Na rozdiel od predošlých 2D formátov, kde sa zvukový priestor vytváral len v horizontálnej rovine, v 3D formátoch ako Dolby Atmos, Auro-3D a DTS:X sa pridávajú aj vertikálne kanály pre dosiahnutie čo najvernejšieho zvukového zážitku. Ide o mimoriadne pokrokové technológie, ktoré poskytujú neuveriteľne realistický pôžitok zo sledovania filmov.

 Technológie nezaostávajú ani čo sa týka obrazu. Jednoznačnou voľbou v kino miestnosti je projekcia. Bežné 4K rozlíšenie vynikne hlavne pri obraze väčších rozmerov, novinkou sú však laserové technológie, ktoré majú extrémne dlhú životnosť a poskytujú úžasné zábery s neuveriteľne presným farebným podaním.

Doprajte si svetovú kvalitu

Na trhu nájdete značky, ktoré patria medzi technologických lídrov svetovej úrovne a určujú trendy. Henrich Šoltýs, zo spoločnosti Cinema Design, odporúča „Na slovenskom trhu ponúkame to najlepšie. Pri projekciách jednoznačne vyhráva Wolf Cinema. Ich projektory zatiaľ v danej triede nikto neprekonal. Dôležitou súčasťou domáceho kina je aj plátno. Výrobca plátien Severtson Screen dodáva plátna aj do veľkých amerických kín. V ponuke má špičkové projekčné povrchy, ktoré dokážu vyťažiť z obrazu maximum.“

„Výrobcov ako Anthem alebo Storm Audio zas odporúčame, pretože ponúkajú vynikajúce AV produkty vo vyššej strednej až luxusnej high end triede. Majú k dispozícii od 11 do 32 kanálov a technológie podporujúce najmodernejšie zvukové a obrazové formáty. Filmové servery Innuos nám nahrádzajú bežné BluRay prehrávače. Umožňujú archiváciu DVD či Blu Ray nosičov v najvyššej bezstratovej kvalite a streamovanie obsahu na viacerých miestach v rámci domu súčasne,“ dopĺňa Henrich Šoltýs.

Pri výbere najvhodnejšieho systému platí zásada, že všetky komponenty by mali byť schopné spracovať najnovšie obrazové a zvukové formáty ako Dolby Vision, HDR10, HLG, Dolby Atmos, Auro-3D, DTS:X. Rovnako by mali byť vybavené najnovším HDMI rozhraním s verziou min. HDMI2.0 pre prenos 4K UHD signálov so šírkou pásma 18 Gbps. Dôležitou súčasťou je aj kvalitný kalibračný systém pre správnu akustickú korekciu priestoru.

Ak ide o zvuk, je lepšie si vybrať produkt, ktorý umožní pripojenie väčšieho počtu kanálov. Napríklad pri konfigurácii Dolby Atmos 9.1.2 je potrebné mať k dispozícii 11 kanálov, čo umožňuje máloktorý výrobca.

Domáce kino si nemôže dovoliť každý, ale rozhodne vám ho budú všetci závidieť. Doprajte si jedinečný zážitok priamo v pohodlí a súkromí vášho domova. Stačí, aby ste ho vyskúšali len raz a na návštevy klasických komerčných kinosál ľahko zabudnete.

Text: redakcia v spolupráci so Cinema design

Foto: Formitalia, Tonino Lamborghini Casa