ZVUK, po akom ste vždy túžili

Ste fanúšikom hudby a chcete si ju vychutnať na maximum? Ak chystáte pohodový večer, romantiku vo dvojici alebo domácu párty, s hi-fi dosiahnete presne takú atmosféru, po akej túžite.

Najmodernejšie hi-fi systémy sa dokonale prispôsobia vašim požiadavkám. Umožňujú jednoducho ovládať zvuk a meniť jeho charakter podľa vlastného želania.

Reproduktory pre skutočných „fajnšmekrov“

Aktuálnym hitom vo svete reproduktorov je rad Focal Utopia. Reproduktory modelového radu Utopia III EVO sú považované za absolútnu špičku a ikonickú sériu reproduktorov od firmy Focal. Zvuková architektúra modelového radu Utopia III ostáva zachovaná, aby sa znížilo harmonické skreslenie v jemnom strednom rozsahu, vďaka čomu môže poslucháč dokonale precítiť hudbu rovnako ako jej samotný skladateľ.

Reproduktory sú vybavené najnovšími technologickými inováciami, ktoré sa snúbia s maximálnym prepracovaním a zmyslom pre detail. Len pre ilustráciu uvedieme niektoré najdôležitejšie:

  • NIC (Neutral Inductance Circuit = stabilizácia magnetického poľa) – extrémne stabilný magnetický obvod,
  • TMD suspension (sofistikovaný záves membrány reproduktora),
  • „W“ stredobasový menič,
  • „W“ Power Flower stredové meniče,
  • „W“ elektromagnetický basový reproduktor,
  • IAL2 invertný berýliový výškový menič,
  • MRR ozvučnica,
  • Gamma štruktúra – extrémne pevná protirezonančná štruktúra,
  • OPC+ nastavenie – optimalizácia celého frekvenčného rozsahu, čo je až 1 458 možností úpravy zvuku.

Reproduktory Utopia boli vyrobené vo Francúzsku pod dohľadom tých najzručnejších odborníkov. Na ich jedinečnosť upozorňuje Martin Papcún, majiteľ spoločnosti Audiofeel: „ Pri výrobe boli  použité exkluzívne materiály ako napríklad berýlium, z ktorého je vyrobená membrána výškového reproduktora a ktorého sa ročne vyťaží len niekoľko desiatok kilogramov.“

Nezaostáva ani dizajn. Reproduktory Utopia III Evo sa vyznačujú nezvyčajnými farbami. Dizajnéri čerpali inšpiráciu aj z automobilového priemyslu. Grande Utopia EM EVO je dostupná v metalickej modrej, popolavej šedej a v zelenej farbe, ktorú vo Focal nazvali „British Racing Green“. Obľúbená je aj biela „Carrara“ a vyhotovenie v čiernom laku.

Reproduktory Grande Utopia sú známe aj pod názvom ,,The Spirit of Sound“. Prinášajú elektromagnetický basový menič s takou silou, ktorá sa nedá porovnať so žiadnymi dostupnými technológiami. Ide o spojenie vynikajúceho výkonu a jedinečného štýlu, ktorý nemá na trhu konkurenciu. Nie je to len monumentálne technické dielo, ale predovšetkým akustická socha. "Jednoducho povedané, ide o najlepšie reproduktory súčasnosti určené pre najnáročnejších milovníkov hudby, ktorí si chcú jemne doladiť zvuk podľa svojho vkusu," hovorí Martin Papcún.

Elektronika, ktorá vyladí zvuk k dokonalosti

Vo svete domácej zábavy, či už je to kino, alebo hi-fi a high-end, má akustika veľký podiel na výslednom zážitku. Výrobcovia sa preto orientujú na vývoj zariadení, ktoré dokážu hotové zázraky a opravia všetky chyby priestoru.

K špičke na trhu patrí ARCTM – Anthem Room Correction. Ide o technológiu od značky Anthem, ktorá optimálne vyladí a prispôsobí zvuk pre akýkoľvek priestor. Je výsledkom prevratného výskumu inžinierov Anthem v spolupráci s National Research Council of Canada (výskumnou a technologickou organizáciou kanadskej vlády). Jeho cieľom bolo nájsť spôsob ako replikovať laboratórny štandard do nelaboratórneho prostredia.

Prostredie z reálneho sveta ma málo spoločného s kontrolovaným prostredím zvukového laboratória. Aj tie najlepšie reproduktory sú ovplyvnené miestnymi anomáliami, napríklad nábytkom. „Tieto prekážky spôsobujú stojaté vlny, rezonancie a odrazy, ktoré môžu deformovať zvuk. Predstavte si zvukové vlny ako vlny na vodnej hladine. To vám uľahčuje pochopiť, ako sa vlny zvuku odrazia od akejkoľvek prekážky, s ktorou sa stretnú. S pomocou ARCTM dokážete tieto vplyvy bez problémov eliminovať.“ Približuje Martin Papcún z Audiofeel.

Flexibilné slúchadlá na doma i na cesty

Aj vo svete street audia sa pomaly prechádza na trend prispôsobenia si zvuku podľa vlastných preferencií. Príkladom sú značky Beyerdynamic s ich Custom Street a Custom One Pro Plus alebo Sennheiser HD 630 VB.

Slúchadlá sú určené na počúvanie hudby na cestách prevažne na smartphonoch, doma na PC alebo na stereo systémoch. Sú dostupné pre všetky smartphony iOS Apple alebo Android. Kvality slúchadiel však vyniknú nielen pri pripojení ku kvalitným smartfónom, ale hlavne ku špecializovaným audiofilským prehrávačom. Poslucháčovi umožňujú nastaviť zvukový profil kedykoľvek tak, aby vyhovoval osobnému vkusu a hudobnému žánru.

Slúchadlá sú flexibilné aj čo sa týka vzhľadu. Farebné vyhotovenie sa dá meniť, či už ide o farbu slúchadiel, alebo doplnkov. Konštrukcia slúchadiel sa dá flexibilne prispôsobiť pomocou farebných prsteňov, dizajnových krytov, ako aj podložiek pre ucho a čelenku. Samozrejmosťou je mikrofón a ovládač na prepínanie skladieb.

Text: Martin Papcún

Foto: Audiofeel